Niezwykły smak kawy, jej uwodzicielski aromat… aby cieszyć się świeżo paloną kawą, wykorzystujemy dwa z pięciu zmysłów: smak i węch. Istnieją jednak sposoby na to, aby jeszcze bardziej cieszyć się kawą – wzbogacenie jej o inspirujące wzory sprawi, że kawa będzie cieszyła również nasz wzrok. Latte art – bo o tej wyjątkowej sztuce mowa – to doskonała propozycja dla każdego, kto osiągnął już mistrzostwo w paleniu kawy i szuka kolejnych pomysłów na podawanie jej w bardziej pomysłowy sposób. Skąd wzięło się Latte art i co zrobić, aby własnoręcznie przyrządzona, świeżo palona kawa zachwycała nie tylko smakiem, ale też bajecznymi wzorami?

Krótka historia Latte art

Skąd wzięła się sztuka rysowania na kawie? Legenda krążąca wśród baristów głosi, że w późnych latach dziewięćdziesiątych, w małej kawiarni w Seattle, pracował niejaki David Schomer. Przygotowywał on wiele kaw dziennie, do każdej z nich dodając sporą ilość mlecznej pianki. Praca absorbowała go tak bardzo, że nie przywiązywał zbyt wielkiej uwagi do tego, jakie wzory powstają na jej powierzchni. Jego klienci wykazali się jednak prawdziwie artystyczną duszą, odnajdując w piance coraz bardziej inspirujące wzory. Z czasem wielbiciele kawy zaczęli prosić Davida, aby przygotował im cappuccino z malowidłem. Schomer chętnie spełniał te prośby, tworząc coraz bardziej wymyślne wzory na kawach – dzięki temu przytulna kawiarnia w Seattle stała się kolebką sztuki Latte art.

W późniejszym czasie David Schomer skutecznie spopularyzował Latte art w całej Ameryce. Dzisiaj organizowane są coroczne mistrzostwa Latte art – w wielu krajach, również w Polsce. Cały świat zachwyca się też niezwykłą sztuką malowania na kawie i coraz częściej próbujemy własnych sił w Latte art w zaciszu własnego domu.

Latte art – sztuka czy praktyka?

Chyba nikt nie potrzebuje specjalnych wyjaśnień, czym jest Latte art. Jest to sztuka tworzenia rysunków i wzorów z mlecznej pianki na powierzchni espresso. Na Twojej kawie może znaleźć się rozetka, tulipan, serce czy nawet łabędź, a nawet pozdrowienia. Im trudniejszy wzór, tym większy kunszt latte art baristy.

Istnieją dwa rodzaje Latte art. Pierwszy z nich to free pouring, czyli sztuka wlewania mleka do kawy. Bardzo istotna jest tutaj zarówno temperatura, jak i konsystencja espresso i mleka. Spieniane jest przy pomocy gorącej pary, a od umiejętności w spienianiu mleka zależy ostateczny efekt. Drugi rodzaj Latte art to etching – polegający na wykorzystywaniu specjalnych patyczków, szablonów, wzorów oraz kolorowych syropów do kawy. Osoby, zajmujące się Latte art, wybierają z reguły free pouring, ponieważ nie jest to tak czasochłonna metoda. W przypadku rodzaju etching malowanie na kawie zajmuje sporo czasu, przez co może ona stracić temperaturę – nawet najpiękniejszy wzór nie zrekompensuje nam zimnej kawy…

Jak tworzyć wzory Latte art?

Tworzenie wzorów Latte art należy zacząć od udoskonalenia swojej umiejętności przygotowania kawy. W końcu wzór ma być jedynie uzupełnieniem jej smaku i aromatu, a także subtelnym sposobem na jeszcze dokładniejsze rozpieszczenie naszych zmysłów. Aby przygotować doskonałe espresso, warto sięgnąć po dobrej jakości świeżo paloną kawę. Niezwykle istotne w stworzeniu dzieła kawowego jest również użycie odpowiedniego mleka. Z reguły zaleca się, aby było to tłuste mleko krowie – o zawartości minimum 3,2% tłuszczu. Niektórzy bariści jednak przyznają, że stosują mleko o zawartości 1,5% tłuszczu i wzory na kawie są bardzo wyraźne i trwałe. Podczas spieniania mleko zwiększa swoją objętość o około 20% – bardzo ważne jest, aby zacząć spieniać mocno schłodzone mleko. W trakcie spieniania zostaje ono podgrzane do temperatury około 60-70 stopni. Po wygładzeniu i pozbyciu się pęcherzyków powietrza należy zacząć powoli przelewać mleko na powierzchnię espresso. Choć pierwsze próby mogą być nieudane, z czasem z pewnością uda Ci się wyczuć odpowiednie proporcje. Zacznij od prostych wzorów, takich jak serce czy rozeta – kto wie, być może odkryjesz w sobie prawdziwego artystę i z czasem zaczniesz tworzyć bardziej skomplikowane wzory?

Spróbuj swoich sił w Latte art!

Osoby, które nie mają cierpliwości do malowania na kawie, a chciałyby cieszyć się pięknymi wzorami na swoim latte lub cappuccino, mogą sięgnąć po specjalne szablony i dekoratory do kawy – mnóstwo wzorów sprawi, że każdego dnia będziesz mógł cieszyć się nowym rysunkiem i łechtać swoje estetyczne zmysły. Niemniej jednak warto wyposażyć się w specjalny spieniacz do mleka i spróbować swoich sił w Latte art – wystarczy odrobina umiejętności i cierpliwości, aby zachwycić domowników i gości!

Comiesięczna subskrypcja to świetny sposób na upewenienie się, że w Twoim domu nigdy nie zabraknie świeżo palonej, ulubionej kawy.