Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o Zero Waste – stylu życia, w którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, aby chronić środowisko. Biorąc pod uwagę, że rocznie na świecie zużywane jest nawet kilkaset miliardów plastikowych kubków, zero waste może być dobrym sposobem na ograniczenie ilości śmieci. Jedną z najważniejszych zasad tego stylu życia jest używanie własnego kubka.

Zero Waste – na czym polega?

Moda na Zero Waste nie przemija – i bardzo dobrze, w końcu każdy powinien dbać o środowisko. Ograniczanie ilości śmieci to dobry pomysł w czasach, kiedy wiele produktów umieszczanych jest w plastikowych opakowaniach, a ilość śmieci rośnie w zatrważającym tempie. Plastik jest ogromnym zagrożeniem dla środowiska – dla przykładu plastikowa butelka może rozkładać się nawet 1000 lat. Na szczęście świadomość na temat wpływu naszych codziennych działań na środowisko stale rośnie, czego dowodem jest ogromna popularność ruchu Zero Waste. Podstawową zasadą Zero Waste jest ograniczanie ilości produkowanych śmieci. Osoby, stosujące się do zasad tego ruchu, starają się jak najrzadziej kupować produkty w plastikowych opakowaniach, segregują śmieci, naprawiają zepsute przedmioty zamiast kupować nowe, używają opakowań ponownie, a to, co mogą, starają się zastąpić opakowaniami wielorazowego użytku.

Warto chodzić na kawę Z Własnym Kubkiem

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste alarmuje, że każdego roku na świecie produkuje się miliardy plastikowych kubków. Nieprawdopodobne? Warto zastanowić się, ile kubków zużyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Więcej niż 10? A teraz można pomnożyć to razy ilość ludzi w samej Europie. Aby chociaż w pewnym stopniu rozwiązać ten problem, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste wraz z inicjatywą Oddam Odpady zainicjowało akcję „Z Własnym Kubkiem”. Adresatami akcji są nie tylko osoby, które na co dzień używają kubka, ale też właściciele kawiarni czy restauracji. Każdy z nas, w celu ograniczenia ilości odpadów na świecie, powinien raz na zawsze zapomnieć o jednorazowych kubkach. Zamiast tego warto mieć przy sobie jeden ulubiony kubek – może być składany, aby zajmował mniej miejsca – i korzystać z niego podczas podróży czy kupując kawę na wynos. Właściciele restauracji i kawiarni chętnie dołączają do akcji – co jest najlepszym dowodem na to, że świadomość konieczności dbania o środowisko stale rośnie. Każdy, kto chce dołączyć do akcji, może wypełnić specjalny formularz na stronie Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste – w ten sposób dołączony zostanie do mapy miejsc, które przyłączyły się do inicjatywy.

Od dziś chodzę #zwłasnymkubkiem – dołącz i Ty!

Dbanie o środowisko może być naprawdę łatwe – szczególnie dzięki takim inicjatywom jak ta, stworzona przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. Każdy, kto chce zadbać o środowisko, a jednocześnie mieć wpływ na ograniczenie ilości produkowanych odpadów, może zacząć od jednego prostego działania – wystarczy zaopatrzyć się w jeden uniwersalny kubek i mieć go zawsze w torbie lub w plecaku. Dzięki temu można w łatwy sposób uniknąć konieczności korzystania z plastikowych kubków w podróży, w kawiarniach czy nawet w pracy. Doskonale sprawdzą się kubki ze stali nierdzewnej, które są bardzo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki temu wystarczą na przynajmniej kilka lat – w tym czasie wiele osób skorzystałoby już z naprawdę pokaźnej ilości plastikowych kubków. Kto wie, może dołączenie do akcji Z Własnym Kubkiem i wykorzystywanie tylko jednego, ulubionego kubka, będzie pierwszym krokiem w kierunku wprowadzenia w życie większej ilości zasad Zero Waste? Z pewnością warto!

Już dziś kup swój kubek, z którym pójdziesz na kawę na wynos:

Comiesięczna subskrypcja to świetny sposób na upewenienie się, że w Twoim domu nigdy nie zabraknie świeżo palonej, ulubionej kawy.