Jesień rozgościła się w Polsce na dobre. Póki co cieszymy się raczej tą piękną, złotą polską jesienią. Odczuwamy jednak, że dni stają się coraz krótsze i przede wszystkim chłodniejsze. W tym czasie w kawiarniach zaczynają pojawiać się propozycje kaw zimowych, a w jednej z sieci króluje kawa dyniowa. Przyznajmy, że pomysł na dyniową kawę jest doskonały – kawa jest smaczna, rozgrzewająca i dodatkowo wpisuje się w Halloweenowy klimat, który zaczarowuje często ponurą na koniec października jesień. Dowiedz się, jak w domowym zaciszu przyrządzić Pumpkin Spice Latte – przedstawiamy dwa przepisy na kawę dyniową, które różnią się czasem, jaki potrzebujemy na jej przygotowanie.
Najlepsza domowa kawa dyniowa – przepis na Pumpkin Spice Latte
Przygotowanie tej kawy zajmuje nieco więcej czasu, jednak efekt zaskakuje najbardziej wybrednych kawoszy. Dlatego jeśli masz wolnych kilka chwil, serdecznie polecamy przygotowanie kawy dyniowej według poniższego przepisu:
- zaczynamy od przygotowania syropu: do rondelka wlewamy pół szklanki wody i dodajemy łyżeczkę sproszkowanego imbiru, łyżeczkę sproszkowanego cynamonu, łyżeczkę sproszkowanej gałki muszkatołowej, łyżeczkę cukru waniliowego lub łyżeczkę ekstraktu z wanilii; całość zagotowujemy i na wolnym ogniu gotujemy 5 minut
- gdy syrop przestygnie ściągamy z wierzchu powstały osad, nie przecedzamy syropu, ponieważ nie chcemy pozbywać się fusów/przypraw
- do syropu dodajemy 1/3 szklanki słodzonego skondensowanego mleka oraz ¼ szklanki z puree z pieczonej dyni
- zaparzamy kawę – najlepiej wybrać intensywniejszą w smaku gatunek kawy, np. Colombia Supremo, by słodki i aromatyczny syrop nie zdominował smaku kawy
- kawę nalewamy do kubka, a następnie dodajemy syropu dyniowo-korzennego według uznania
Syrop dyniowo-korzenny możemy przechowywać w lodówce kilka dni i używać go do przygotowywania kolejnych kaw. Przygotowaną kawę możemy podawać z bitą śmietaną, oprószoną szczyptą korzennych przypraw.
Kawa dyniowa dla leniwych – szybki przepis na dyniowe latte
Przed zaparzenie kawy przygotowujemy mieszankę przyprawy korzennej z jednej łyżeczki cynamonu, ¼ łyżeczki mielonych goździków, ¼ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej i ¼ łyżeczki mielonego imbiru. Do zaparzonego espresso dodajemy pół łyżeczki przyprawy, 150 ml mleka, łyżkę puree z dyni i do smaku cukru, ksylitolu, a najlepiej syropu klonowego.
Puree z dyni najlepiej przygotować samodzielnie, jednak można również kupić gotowy mus z dyni. Kawę dyniową polecamy szczególnie w chłodne i zimne dni – jest ona pyszną alternatywą dla kawy o smaku korzennym.