Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z kawą, zanim trafi do Twojego kubka? Ziarna przebywają naprawdę długą drogę i poddawane są wielu procesom, zanim znajdą się w Twojej kuchni. Jest to szczególnie ciekawe w przypadku palarni kawy, w których każdego dnia wiele osób dba o wydobycie z ziaren doskonałego smaku i aromatu. Zacznijmy jednak od początku…

Krok 1: kawa przebywa długą podróż

Nie każdy wie, że kawa to… owoce, które rosną na drzewach. Wiele kaw, które można znaleźć w dobrych palarniach, pochodzi z bardzo odległych plantacji. Niektóre z nich znajdują się niemal na drugim końcu świata – w Ameryce Południowej, Australii czy Afryce. W zależności od lokalizacji plantacji, kawy posiadają różne cechy – zależne są od otoczenia, innych roślin i klimatu. Kawa na plantacjach zbierana jest ręcznie, a później wysyłana jest w daleką podróż.

Krok 2: palenie kawy

Świeżo palona kawa wymaga ogromnej wiedzy i umiejętności osób, które zajmują się procesem wypalania. Do palarni przyjeżdżają zielone, surowe ziarna kawy – mają lekko ziemisty zapach. Co ciekawe, surowa kawa zawiera jedynie kilkanaście związków aromatyczno-smakowych. Po przebyciu procesu palenia ma ich aż 700! Kawa przybywa do palarni w dużych workach. Kolejnym krokiem jest palenie kawy – do tego celu używane są specjalne piece, w których temperatura osiąga nawet 250 stopni. Ziarna wypalane są przez kilka lub kilkanaście minut, w zależności od pożądanego stopnia wypalenia. Mistrz palenia kawy co kilka chwil sprawdza, czy nadszedł już idealny moment, aby wyciągnąć ziarna z pieca. Proces palenia ziaren jest najważniejszy to właśnie w jego trakcie ziarna zdobywają swój aromat, kwasowość i goryczkę. Bardzo ważna jest wiedza osoby, która odpowiada za proces palenia kawy. Warto wiedzieć, że każdy rodzaj ziaren wymaga innego traktowania – niektóre osiągają lepszy smak i aromat przy krótkim palenia, inne przy długim.

Krok 3: chłodzenie i pakowanie ziaren kawy

Kolejnym, niezwykle istotnym etapem jest chłodzenie ziaren. Po wyjęciu z pieca mają one bardzo wysoką temperaturę – gdyby miały stygnąć samodzielnie, po pewnym czasie nie nadawałyby się do spożycia. Z tego powodu wysypywane są na specjalną schłodzoną tacę. Tam, pod wpływem przepływającego powietrza, temperatura ziaren zostaje szybko obniżona.

Ostatni etap to odgazowywanie. Świeżo palona kawa powinna stracić znajdujący się w niej dwutlenek węgla. Przez kilka godzin ziarna odgazowują się w specjalnych koszach, które są bardzo przewiewne. Co prawda w tym czasie nie tracą one całego dwutlenku węgla, ale znaczną część. Następnie pakowane są do specjalnych opakowań, które pozwalają na zachowanie doskonałego aromatu świeżo palonej kawy. Profesjonalne palarnie kawy wybierają opakowania, które umożliwiają wypuszczanie nadmiaru dwutlenku węgla, jednocześnie nie wpuszczając do środka powietrza – dzięki temu kawa zachowuje doskonały smak.

Krok 4: świeżo palona kawa w Twojej kuchni

Tak przygotowane ziarna trafiają z palarni kawy prosto do Twojej kuchni. Co ważne, świeżo palona kawa jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kaw sklepowych. Wypalana jest na kilka dni przed tym, zanim wyląduje w Twojej kuchni, dzięki czemu ma niezwykle bogaty smak i aromat. Niezależnie od tego, czy jesteś koneserem kawy, czy też dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze świeżo palonymi ziarnami, warto nieco poeksperymentować. W zależności od typu ziaren czy stopnia ich wypalenia, kawa może posiadać zupełnie inny smak.

Świeżo palona kawa, którą być może pijesz właśnie w tej chwili, przywędrowała do Ciebie z daleka, a dzięki umiejętnościom mistrza palenia możesz cieszyć się jej wspaniałym smakiem i aromatem. Czy może być coś lepszego niż najwyższej jakości kawa, której smakiem możesz cieszyć się w domowym zaciszu?

Comiesięczna subskrypcja to świetny sposób na upewenienie się, że w Twoim domu nigdy nie zabraknie świeżo palonej, ulubionej kawy.