Jak wybrać domowy ekspres do kawy?

W życiu każdego człowieka, pojawia się moment, kiedy decyduje się na zakup ekspresu do kawy. Hmmm… no może nie w życiu każdego, ale z pewnością w przypadku wielu osób. Szczególnie tych, które kochają kawę i chcą cieszyć się jeszcze lepszym smakiem czarnego napoju. Jeśli w Twojej głowie pojawiła się myśl o tym, aby kupić taki sprzęt, zacznij od zdobycia podstawowej wiedzy – jak wybrać domowy ekspres do kawy?

Rodzaje ekspresów do kawy

Zanim dowiesz się, jak wybrać ekspres do kawy, zacznijmy od rodzajów ekspresów. Na rynku dostępne jest wiele typów ekspresów do kawy – każdy z nim ma zarówno wady i zalety, jednak najważniejsze jest to, aby ekspres był doskonale dopasowany do Twoich potrzeb. Najważniejsze rodzaje ekspresów do kawy to ekspresy przelewowe oraz ekspresy ciśnieniowe, do których z kolei zaliczają się: kawiarki, ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne (tzw. kolbowe) oraz ekspresy ciśnieniowe automatyczne. Choć ekspresy przelewowe i kawiarki z pewnością mają swój urok, większość osób waha się pomiędzy zakupem ekspresu kolbowego i automatycznego. Na szczęście lada moment znikną wszystkie Twoje wątpliwości!

Ekspresy przelewowe – jak działają?

Ekspres przelewowy jest nieskomplikowanym urządzeniem, składającym się z pojemnika na kawę, dzbanka, filtra i płyty grzewczej. Jest on bardzo prosty w użytkowaniu (co jest oczywiście zaletą), jednak ma mocno ograniczone możliwości (co z kolei jest ogromną wadą). Jak używać ekspresu przelewowego? Wystarczy wsypać kawę do filtra – musi być zmielona, ponieważ tego typu ekspresy nie posiadają młynka. Oznacza to, że trzeba nabyć go dodatkowo – szczególnie jeśli planujesz kupować kawę ziarnistą, na przykład w palarni kawy, sklepie internetowym lub w ulubionym sklepiku w swoim mieście. Następnie należy wlać wodę do ekspresu – jest ona podgrzewana, po czym dozowana jest do pojemnika z kawą. Kolejny krok to przelewaniu kawy do dzbanka – i gotowe! Choć proces ten jest bardzo prosty, w przypadku niektórych ekspresów przelewowych może zająć nawet kilkanaście minut. Warto sprawdzić czas przygotowania kawy, jeśli planujesz zakup ekspresu przelewowego – szczególnie jeśli rano zawsze brakuje Ci czasu. Dużą zaletą ekspresów przelewowych jest fakt, iż posiadają one specjalną płytę grzewczą. Dzięki temu kawa długo zachowuje temperaturę. Zyskujesz również możliwość przygotowania kilku kaw na raz. Ich wada toz kolei konieczność częstej wymiany filtrów. Podsumowując – ekspres przelewowy doskonale sprawdzi się u osób, które potrzebują prostego w obsłudze urządzenia. Świeżo palona kawa sprawi, że każda filiżanka nabierze niezwykłego smaku – również z wykorzystaniem tak prostego urządzenia, jakim jest ekspres przelewowy.

Ekspres kolbowy czy automatyczne?

Szukasz urządzenia, które pozwoli Ci wyczarować prawdziwe kawowe cuda? Warto rozważyć zakup bardziej zaawansowanego urządzenia. Co wybrać – ekspres kolbowy czy automatyczny? Zacznijmy od ekspresu automatycznego – jest to ekspres, który kompleksowo podchodzi do tematu przygotowania wyśmienitej kawy. Jego podstawowe zalety to prostota obsługi, bardzo krótki czas przygotowania kawy oraz możliwość wykorzystania kaw zarówno mielonych, jak i ziarnistych. Urządzenie posiada wbudowany młynek, dlatego warto kupić świeżo paloną kawę w ziarnach, ponieważ dzięki temu napój będzie miał najlepszy smak. Dla wielu osób najważniejszy będzie fakt, iż ekspres automatyczny nie wymaga dużych umiejętności baristycznych – jest to sprzęt bardzo inteligentny, który w dużej mierze sam dba o to, aby kawa była naprawde smaczna.

Ekspresy automatyczne mogą przygotować wiele typów kaw – zarówno czarnych, jak i mlecznych. Taki ekspres to rozwiązanie wręcz idealnie dla każdego, kto nie chce każdego ranka poświęcać zbyt wiele czasu na przyrządzenie kawy. Niestety ekspres automatyczny ma też wady. Przede wszystkim taki ekspres uniemożliwia samodzielne modyfikowanie parametrów podczas przygotowywania kawy – sposobu mielenia ziaren czy temperatury wody. Z tego powodu w pewnym momencie – czyli wtedy, kiedy odkryjesz w sobie duszę baristy – przestanie być wystarczający dla kawowych eksperymentów. Jeśli jednak stawiasz na wygodę, szybkość i intuicyjność przygotowania kawy, ekspres automatyczny będzie idealny dla Ciebie. Warto dodać, że taki ekspres sam informuje nas, kiedy zajdzie konieczność odkamieniania lub serwisowania – jednak jak w każdym przypadku, tak i w tym ekspres automatyczny wykazuje się sporą samodzielnością, ponieważ okresowo sam się odkamienia.

Ekspresy kolbowe są nieco tańsze niż ekspresy automatyczne. Są to urządzenia bardziej zaawansowane, które wymagają nieco wiedzy baristycznej – dla niektórych z nas może to być zaleta, a dla innych wada. Warto jednak pamiętać, że zdobycie podstawowej wiedzy baristycznej nie jest czasochłonne – najczęściej są to zalecane parametry, dotyczące sposobu mielenia ziaren, ilości kawy czy temperatury wody. W przypadku ekspresu kolbowego mamy znaczny wpływ na ostateczny smak kawy – samodzielnie ustawiamy parametry, dzięki czemu możemy dowolnie eksperymentować. Kupno ekspresu kolbowego to świetna okazja do tego, aby poszerzać swoje baristyczne umiejętności – a któż z nas nie chciałby nauczyć się przygotowywać kawę idealną?

Jakie są wady tego rodzaju urządzeń? Ekspresy kolbowe nie posiadają wbudowanego młynka – w przeciwieństwie do ekspresów automatycznych – więc należy kupić go osobno. Ponadto musimy samodzielnie pilnować, czy ekspres wymaga odkamieniania lub czyszczenia. Ekspres wymaga również osobnego spieniania kawy – ma on specjalną dyszę, jednak nauczenie się jej obsługi również nie należy do szczególnie trudnych. Z pewnością jednak wady te nie powinny wpłynąć na rezygnację z zakupu ekspresu kolbowego – to właśnie on pozwoli wydobyć to, co najlepsze ze świeżo palonej kawy!

Podsumowanie

Znasz już podstawowe wady i zalety ekspresów przelewowych, kolbowych i automatycznych. Jeżeli chcesz, aby każdego ranka ekspres podawał Ci doskonałą kawę, warto wybrać ekspres automatyczny. Jeśli natomiast pragniesz poszerzać swoje kawowe umiejętności, wybierz ekspres kolbowy – pamiętaj, że w każdej szanującej się kawiarni znajduje się właśnie taki ekspres. Jest to doskonała okazja, aby nauczyc się przygotowywać naprawde wysmienitą kawę. Poświęć na to trochę czasu, a z pewnością szybko docenisz wybór ekspresu kolbowego – Twoi przyjaciele, którzy zaczną wpadać do Ciebie na kawę znacznie częściej niż kiedyś, również!

Comiesięczna subskrypcja to świetny sposób na upewenienie się, że w Twoim domu nigdy nie zabraknie świeżo palonej, ulubionej kawy.