Smak przyrządzonej przez nas kawy zależy od wielu czynników. Odpowiedni młynek do kawy i dobrej jakości ziarna kawy są niezbędne, by kawa cieszyła nasze kubki smakowe. Jednak smak i aromat kawy zależy także od sposobu parzenia. Duży wpływ na smak kawy ma woda, jakiej używamy do parzenia kawy. Ponadto jeśli kawę przygotowujemy w aeropressie, chemexie czy prasce francuskiej, musimy także zwrócić uwagę na temperaturę wody, jaką zaparzamy kawę. Czy wiesz, jak parzyć kawę, by była wyjątkowo pyszna i aromatyczna?

Parzenie kawy – jaką wodę wybrać?

Bez względu na metodę parzenia kawy, powinniśmy zwrócić uwagę, jaką wodę stosujemy do przyrządzania ulubionego napoju. Minerały zawarte w wodzie pomagają uwolnić słodycz i inne nuty smakowe kawy, pod warunkiem, że minerałów tych nie jest zbyt dużo. W twardej wodzie występuje dużo jonów soli wapnia (Ca2+) oraz soli magnezu (Mg2+) oraz soli żelaza, manganu czy strontu. To, czy z naszych kranów płynie twarda woda, rozpoznamy przede wszystkim po stanie czajnika, który szybko pokrywa się kamieniem, a także po stanie armatury łazienkowej, na której twarda woda szybko pozostawia trudny do usunięcia osad. Twarda kranówka jest zdrowsza od miękkiej wody, gdy pijemy ją prosto z kranu, jednak do parzenia kawy lepiej wybrać wodę miękką, nigdy jednak nie zdemineralizowaną. Zbyt dużo minerałów spłaszczy smak kawy, a zbyt mała ich ilość sprawi, że kawa będzie kwaśna.

Do parzenia kawy można wybierać wodę butelkowaną (opcja mniej ekologiczna) lub wodę filtrowaną. Do filtrowania wody można używać czajników z filtrami lub filtrów montowanych na kranie – filtrowaną wodę można używać także do parzenia herbaty i gotowania zup.

Jak parzyć kawę, by jej nie sparzyć?

Niewiele osób wie lub pamięta, że do parzenia kawy nie należy używać wrzątku. Idealna temperatura wody do parzenia kawy oscyluje w przedziale 88-96oC – nigdy jednak nie zalewamy kawy wrzątkiem, który kawę sparza, pozbawiając najlepszego smaku i aromatu i niektórych właściwości zdrowotnych kawy. Jeśli nie posiadamy czajnika, który pozwala podgrzać wodę do wybranej temperatury, wystarczy, że po zagotowaniu litra wody w zwykłym czajniku, odczekamy 3 minuty – po tym czasie woda będzie miała idealną temperaturę do parzenia kawy.

Przygotowując kawę, należy także pamiętać o zmieleniu ziaren kawy na odpowiednią grubość, w zależności od metody, jaką parzymy kawę. Wiesz już jak zaparzyć kawę? Zapraszamy po świeżo paloną kawę!

Comiesięczna subskrypcja to świetny sposób na upewenienie się, że w Twoim domu nigdy nie zabraknie świeżo palonej, ulubionej kawy.