Po wypiciu pysznej i aromatycznej kawy, koniecznie zaparzonej w ulubionym kubku czy filiżance, zostają fusy od kawy. Zastosowanie ich po raz drugi pozwala wykorzystać kawę do maksimum. Tyle że wcale nie chodzi o dwukrotne zaparzenie w celu wypicia! Co zrobić z fusami od kawy, by przyniosły korzyści w dziedzinach innych niż kulinaria? Przeczytasz o tym w dzisiejszym artykule.

Zapach kawy w domu

Kawa w domu parzona rankiem czy po południu wypełnia pokoje cudownym, zmysłowym aromatem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tę zapachową przyjemność można przedłużyć. Co zrobić z fusami kawy, by została z nami na dłużej? Wystarczy wsypać łyżeczkę lub kilka do małego naczynia i umieścić w wybranych miejscach – szafie, łazience, kuchni, sypialni. Ponieważ kawa w domu pochłania inne aromaty, oczyści powietrze i wypełni je swoim.

Fusy od kawy – zastosowanie w lodówce

Jeżeli po śniadaniu bądź podwieczorku zostały Ci fusy z kawy, zastosowanie ich w lodówce będzie doskonałym sposobem na wtórne użycie. Wyżej wyjaśniliśmy, że kawa w domu pełni funkcję pochłaniacza zapachów. Pozostawiona w lodówce – np. na małym spodeczku – zniweluje nieprzyjemne aromaty innych produktów. Zamiast fusów możesz wykorzystać zmieloną kawę jeszcze przed zalaniem wrzątkiem.

Fusy z kawy – zastosowanie w ogrodzie i domowych roślinach

Zastosowanie fusów z kawy do roślin to prawdziwy hit ekologii. Ponieważ kawa i jej fusy zawierają azot, sprawdzają się w pielęgnacji roślin lubiących kwaśną glebę. Aby wspomóc wzrost i rozkwit kwiatów czy krzewów, np. róż, wystarczy rozsypać fusy na ziemi w doniczce – z mieszaniem lub bez.

Psst! Co zrobić z fusami po kawie w ogrodzie, by odstraszyć nieproszonych gości, np. okoliczne koty? Wymieszaj fusy ze skórką pomarańczową i rozsyp blisko roślin. Po pierwsze staną się wartościowym nawozem, po drugie zniechęcą psotne zwierzaki.

Zastosowanie fusów z kawy w kosmetyce

Ten punkt prawdopodobnie najbardziej zainteresuje panie. Wykorzystanie fusów z kawy w peelingowej maseczce do twarzy czy innych partii ciała pozwala poprawić kondycję skóry. Fusy bądź świeżo zmieloną kawę miesza się z oliwą z oliwek lub olejem kokosowym, a niekiedy także miodem, brązowym cukrem czy cynamonem. Natomiast w prostszej wersji zastosowanie kawy w peelingu ogranicza się do wymieszania fusów z płynem do kąpieli albo żelem pod prysznic.

Wiesz już, co zrobić z fusami od kawy, kiedy skończysz ją pić. Nie spiesz się jednak, praca nie ucieknie. Najpierw pozwól sobie nacieszyć się bajecznym smakiem, ciepłem i aromatem przenikającym Twoje ciało od wewnątrz. Spraw, by kawa w domu stanowiła rytuał, chwilę błogiej celebracji. Pomogą Ci w tym… oczywiście nasze kawy świata!

Comiesięczna subskrypcja to świetny sposób na upewenienie się, że w Twoim domu nigdy nie zabraknie świeżo palonej, ulubionej kawy.