Kobieta, która dowiaduje się, że jest w ciąży, powinna skonsultować z lekarzem zmiany w trybie życia oraz w diecie. Sposób odżywiania się w ciąży czy aktywność fizyczna to sprawa bardzo indywidualna, jednak pewne zalecenia są uniwersalne. Jeśli uwielbiasz kawę i nie wiesz czy w ciąży możesz ją dalej pić, poznaj zalecenia WHO, a swoją decyzję skonsultuj z lekarzem prowadzącym.

Kawa w ciąży – fakty i mity

Na temat picia kawy w ciąży funkcjonuje wiele mitów i półprawd. Zresztą problem ten dotyczy również innych produktów spożywczych, np. sera pleśniowego, którego w Polsce kategorycznie odradza się spożywać w ciąży, z kolei Francuski śmiało jedzą swoje ulubione sery, bez względu na stopień dojrzałości i rodzą zdrowe dzieci.

Wracając do kawy – pokutujący od dawna mit o zakazie picia kawy w ciąży powoli się dezaktualizuje. Co prawda badania jednoznacznie nie informują o tym, że kawa szkodzi lub nie szkodzi, chociaż niektórzy naukowcy przekonują, że nadmierne spożycie kawy (a w zasadzie kofeiny) może utrudnić wchłanianie się substancji odżywczych przez organizm dziecka. Dzieje się tak, ponieważ zbyt wysoka dawka kofeiny podnosi ilość katecholamin, które z kolei utrudniają przepływ krwi w łożysku. Pamiętać jednak należy, że taka sytuacja może mieć miejsce jedynie w przypadku przedawkowania kofeiny.

Kawa w ciąży a zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by kobiety w ciąży nie przekraczały 300 mg kofeiny na dobę, czyli dwóch filiżanek kawy. Należy jednak zwrócić uwagę na zawartość kofeiny w innych produktach spożywczych – kakao, czekolada, a nawet herbata również zawierają kofeinę lub teinę. Ponadto przyszłe mamy nie powinny pić kawy w późnych godzinach popołudniowych, ponieważ metabolizowanie kofeiny w ciąży trwa dwa razy dłużej. Oznacza to, że kofeina z organizmu zostaje usunięta nawet po 12 godzinach, dlatego po wypiciu kawy w drugiej połowie dnia mogą nastąpić trudności w zasypianiu. Każdy jednak inaczej reaguje na kawę, dlatego jej spożycie należy również dostosować do własnych potrzeb i preferencji.

Kawa w niewielkich ilościach dostarcza więcej magnezu niż wpłukuje, dlatego przyszłe mamy nie muszą suplementować tego pierwiastka, o ile nie brakuje go z innych powodów. Kawa może być również ratunkiem dla kobiet, które w ciąży zauważają spadek koncentracji, spowodowany zmianą w gospodarce hormonalnej.

Picie kawy w ciąży nie jest więc niewskazane – wskazane jest natomiast przestrzeganie zalecanych dawek kofeiny, a przede wszystkim wsłuchanie się we własny organizm. Jeśli przyszła mama uwielbia kawa i również w ciąży czuje się lepiej po wypitej filiżance kawy o poranku, nie powinna rezygnować ze swojego ulubionego napoju.

Comiesięczna subskrypcja to świetny sposób na upewenienie się, że w Twoim domu nigdy nie zabraknie świeżo palonej, ulubionej kawy.