Dzieci wzorujące się na rodzicach i nastolatki zafascynowane rówieśnikami niekiedy proszą – bądź sami sięgają – o produkty, które nie są dostosowane do ich wieku. A przynajmniej powszechnie uważa się, że nie są. Kiedy dziesięciolatek robi maślane oczy do mamy i taty, aby razem z nimi napić się popołudniowej kawy, dorosłym na usta ciśnie się odpowiedź: „nie, jeszcze jest na to za wcześnie”. Ale czy na pewno? Czy kawa szkodzi dzieciom i rzeczywiście nie powinny jej pić?

Czy kawa szkodzi dzieciom?

Kawa + dzieci to połączenie budzące kontrowersje. Choć powszechnie uważa się, że najmłodsi nie powinni pić kawy, na twierdzenie owo nie ma jednoznacznych dowodów. Poza tym warto wiedzieć, iż to wcale nie kawa jako napój budzi medyczne wątpliwości, lecz zawarta w niej kofeina. Ta ostatnia natomiast występuje w o wiele większej liczbie produktów, które dzieci spożywają przy wiedzy i za zgodą rodziców lub bez wiedzy, a nawet bez zgody. Weźmy chociażby napoje gazowane i energetyczne, gorzkie czekolady, napoje kakaowe.

Zanim odpowiemy na pytanie, czy dzieci mogą pić kawę, musimy przyjrzeć się kwestii maksymalnej dawki kofeiny możliwej do przyjęcia przez dziecko bez szkody dla jego rozwijającego się organizmu. W Polsce nie przeprowadzono stosownych badań, natomiast możemy posłużyć się oficjalnymi danymi kanadyjskiej instytucji odpowiadającej polskiemu ministerstwu zdrowia. Prezentują się one następująco:

  • 45 mg kofeiny dziennie – dzieci w wieku 4-6 lat
  • 62,5 mg kofeiny dziennie – dzieci w wieku 7-9 lat
  • 85 mg kofeiny dziennie – dzieci w wieku 10-12 lat
  • <2,5 mg/kg ciała kofeiny dziennie – nastolatki od 13 lat (Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca nieprzekraczanie 100 mg dziennie)

Przypominamy: są to maksymalne bezpieczne dawki kofeiny dla młodych osób. Spożywanie takich lub mniejszych wartości nie powinno zaburzyć funkcjonowania organizmu, a tym bardziej przyczynić się do chorób.

Kawa & dzieci – wady i zalety

A zatem czy dzieci mogą pić kawę? Czy kawa szkodzi dzieciom? W świetle przeprowadzonych badań, jeśli tylko nie zostanie przekroczona codzienna dawka kofeiny dopasowana do danego przedziału wiekowego, kawa może być spożywana przez dzieci bez negatywnych efektów. Ba! może wręcz przynieść korzyści. Należą do nich większa wydajność w nauce, szybkość rozwiązywania zadań pamięciowych, zwiększenie wytrzymałości fizycznej, obniżenie ryzyka wystąpienia chorób w okresie dorosłości i starości, np. Alzheimera czy cukrzycy typu 2.

Jeżeli chodzi o wady układu kawa + dzieci, wymienić tu można ryzyko uzależnienia (przy czym skłonności zależą od danej osoby), zaburzenia snu (przy nadmiernym lub późnym spożyciu), wypłukiwanie wapnia z organizmu (przy nadmiernym spożyciu), ryzyko otyłości i chorób zębów (przy spożywaniu kawy z cukrem i słodkimi, wysokokalorycznymi dodatkami). Inne problemy wynikające z dużego spożywania kofeiny to nadmierne pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, podniesienie ciśnienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Czy dzieci mogą pić kawę? Odpowiedź

Jeżeli Twoje dziecko marzy o napiciu się z Tobą porannej lub popołudniowej kawy, możesz spełnić jego pragnienie bez obawy, że jesteś złym rodzicem i wyrządzasz ukochanej istocie krzywdę. Od wspólnej celebracji kawy raz na jakiś czas dziecko nie dozna żadnego uszczerbku na zdrowiu. Pamiętaj tylko o tym, aby:

  • w danym dniu nie podawać dziecku innych produktów z kofeiną (mocnej herbaty, napojów gazowanych, kakao ani słodyczy z kakao),
  • dobrać dawkę kofeiny do wieku dziecka – filiżanka czarnej kawy mielonej zawiera ok. 74 mg kofeiny,
  • nie słodzić kawy cukrem; możesz za to złagodzić ją chudym mlekiem,
  • urządzić poczęstunek kawowy w pierwszej połowie dnia – najlepiej przed odrabianiem zadania domowego albo wykonywaniem ćwiczeń fizycznych.

Ponadto wybierz kawę dobrej jakości, pozyskiwaną z ziaren plantacyjnych, o których masz pełne informacje. Takie kawy znajdziesz w naszej ofercie – zapraszamy do przejrzenia asortymentu.

Psst! Zrób dziecku przyjemność i urozmaić jego kawę płatkami suszonych kwiatów.

Comiesięczna subskrypcja to świetny sposób na upewenienie się, że w Twoim domu nigdy nie zabraknie świeżo palonej, ulubionej kawy.