Gdy pomyślisz o kawie, to jakie jej cechy przychodzą Ci na myśl? Aromatyczna, esencjonalna, a może subtelna w smaku z czekoladową nutą? Kawa, kawie nierówna – nic dziwnego, gdy na świecie istnieje ponad 100 gatunków rośliny, z której powstaje ten pyszny napój. Czym się zatem kierować podczas wyboru gatunku kawy? Jak je od siebie odróżniać? Dziś opowiemy na naszym blogu, czym różnią się od siebie dwa najpopularniejsze i najczęściej spotykane gatunki kawy – mowa o Arabice i Robuście. Dowiecie się nie tylko czym różnią się w smaku, czy zapachu, ale także, jak rozróżnić od siebie ziarna tych kaw.

Arabica – kawa o głębokim aromacie

Roślina, dzięki której możemy cieszyć się pysznym aromatem kawy nosi łacińską nazwę Coffea arabica. Rośliny tego gatunku występują przede wszystkim na plantacjach w Ameryce Środkowej, Południowej, w centralnej części Afryki, a także w niektórych rejonach Azji. Nazwa Arabica jest kojarzona przez kawoszy na całym świecie, jednak nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ten gatunek kawy niemalże zdominował świat kawy (około ¾ udziału!). Żeby uzyskać piękne ziarna kawy, należy zapewnić krzewom odpowiednie warunki – najlepiej rosną na żyznych zboczach górskich, gdzie występuje duże nasłonecznienie, a opady deszczu zapewniają odpowiednią wilgotność.

Czym wyróżniają się ziarna kawy Arabica? Jej ziarna poznacie po nieco płaskim i lekko podłużnym kształcie. Pośrodku ziarenka znajduje się małe pęknięcie, które w ziarnach kawy arabskiej ma wyraźny kształt „S”. Arabica wyróżnia się także pod względem smaku – jej aromat i smak jest bardzo głęboki i jednocześnie delikatny. Zachwyci się nim każdy smakosz kawy. Co jeszcze warto wiedzieć o tej kawie? Pijąc ją, możecie liczyć na łagodne pobudzenie – Arabica zawiera około 1-1,5% kofeiny.

Robusta – solidna dawka kofeiny

O tym gatunku kawy wielu początkujących kawoszy nie słyszało, mimo że stanowi składnik wielu mieszanek kawowych dostępnych w sklepach. Kawa kongijska – bo tak brzmi inna nazwa tego gatunku, wywodzi się z Afryki, ale jej uprawiana jest też w innych rejonach świata (głównie w strefie międzyzwrotnikowej). Kawa kongijska nie jest tak wymagająca, jak Arabica. Jej uprawy mogą być zlokalizowane na znacznie niższej wysokości, są też znacznie bardziej odporne na choroby i działanie szkodników. Smak Robusty jest bardzo intensywny i odznacza się lekką goryczką. Jednak najważniejszą cechą Robusty jest wysoka zawartość kofeiny – około 2,7% w ziarnie. Taka kawa z pewnością obudzi Was rano!

Comiesięczna subskrypcja to świetny sposób na upewenienie się, że w Twoim domu nigdy nie zabraknie świeżo palonej, ulubionej kawy.