Swipe to the left

Wpływ kawy na zdrowie - co powinieneś wiedzieć

Wpływ kawy na zdrowie - co powinieneś wiedzieć
29 listopada 2018

Wpływ kawy nazdrowie – co powinieneś wiedzieć?

Każdy Twój dzień zaczyna się od obowiązkowej filiżanki kawy? Z pewnością cenisz ją przede wszystkim za walory smakowe – szczególnie jeśli jest to kawa świeżo palona. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nic nie pobudza nas tak, jak kawa – nawet po długiej i bezsennej nocy. Okazuje się jednak, że kawa ma o wiele większy wpływ na zdrowie – dowiedz się, jakie są korzyści, płynące z tego wyjątkowego napoju!

Kawa – właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotne kawy są o wiele bardziej pozytywne, niż podejrzewa większość z nas. Jest to oczywiście zasługa zawartej w kawie kofeiny – to ona jest sprawczynią zdrowotnego wpływu kawy na zdrowie. Jakie są jej podstawowe właściwości? Przede wszystkim kofeina błyskawicznie niweluje zmęczenie fizyczne oraz psychiczne – działa już 15 minut po spożyciu kawy. Z tego powodu tak wiele osób sięga po kawę w momencie, kiedy pojawia się senność. Jest to zarazem skuteczny i w pełni naturalny sposób na dodanie sobie odrobiny energii w ciągu dnia.

Kolejną cenną właściwością zdrowotną kawy jest jej pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Kofeina sprzyja produkcji serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, która odpowiada nie tylko za nasze wyśmienite samopoczucie, ale też za stabilny nastrój oraz chęć i entuzjazm do działania. Osoby pracujące umysłowo z pewnością docenią fakt, iż kawa pozwala na znaczną poprawę koncentracji oraz polepszenie pamięci krótkotrwałej – podczas trudnego dnia w pracy, kiedy trudno Ci skoncentrować się na zadaniami, sięgnij po aromatyczną, świeżo paloną kawę, a z pewnością szybko skupisz się na pracy.

Inne, cenne właściwości kawy, to między innymi pozytywny wpływ na wiele narządów wewnętrznych. W odpowiedni ilościach może korzystnie oddziaływać na układ sercowo-naczyniowy, a nawet na wątrobę, zapobiegając schorzeniom tego narządu.

Kawa a odchudzanie

Czas na dobrą informację dla wszystkich osób, które chciałyby pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów – kawa może sprzyjać odchudzaniu! Kofeina pozwala na przyspieszenie przemiany materii, a jak wiadomo, to sprawny metabolizm jest kluczem do zachowania szczupłej sylwetki. Co bardzo ważne, kofeina usprawnia również procesy trawienne – podczas diety redukcyjnej może być naprawdę wartościowym wsparciem dla całego organizmu.

Aby kawa pozytywnie wpłynęła na proces odchudzania, warto pamiętać o jednej rzeczy. Otóż wiele osób traktuje picie kawy jako pewien rytuał – nic dziwnego, świeżo palona kawa w połączeniu ze słodkim deserem to prosty przepis na doskonale spędzony czas. Niemniej jednak w trakcie odchudzania warto zrezygnować z deserów – zamiast tego można zdecydować się na kawę świeżo paloną o mocno czekoladowym aromacie, na przykład India Plantation, w której pojawiają się wspaniałe aromaty orzechów, gorzkiej czekolady, miodu i oczywiście kolorowych, orzeźwiających owoców.

Kolejną istotną kwestią jest to, że kawa może zwiększyć efektywność treningową – wielu sportowców sięga po kofeiną, wypijając filiżankę kawy świeżo palonej przed treningiem. Dzięki temu mogą dać z siebie o wiele więcej podczas ćwiczeń. Osoby, które chciałyby schudnąć i poważnie podchodzą do tego wyzwania, nie mogą zapominać o aktywności fizycznej – a kawa stanowi tutaj naprawdę cenne wsparcie!

Kawa kawie nierówna

Chcesz cieszyć się zdrowotnymi właściwościami kawy? Zwróć uwagę na to, jakie ziarna wybierasz. Najlepszy wpływ na organizm będzie miała dobrej jakości świeżo palona kawa. Jednocześnie będziesz mógł cieszyć się jej walorami smakowymi. Istotna jest również zawartość kofeiny. Popularna Arabica zawiera około 1-1,5% kofeiny, z kolei Robusta może zawierać aż 3%. Niewielkie espresso może zawierać aż 60 mg kofeiny, a kawa parzona – 100 mg. Należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać dziennej dawki 400 mg kofeiny – to maksymalna ilość, jaką jest w stanie przyswoić organizm. Nadmiar kawy to prosta droga do rozdrażnienia i bezsenności, dlatego jeśli wypiłeś już 3-4 kawy tego dnia, warto sięgnąć po herbatę. Ta również skutecznie pobudzi, a jednocześnie pozwoli Ci spokojnie przespać noc – po to, abyś kolejnego ranka znowu mógł cieszyć się swoją ulubioną, świeżo paloną kawą!